Wizyta Starszej Pani.

Tutaj kierujcie pytania do mnie, na które postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.

Wizyta Starszej Pani.

Postprzez Anna MM Wt, 24.05.2005 06:43

Droga Pani Krystyno.
Pani to wie, a ja wszystkim tylko przypomnę, ze "Wizyta Starszej Pani" była kręcona w Chełmsku ¦ląskim - na Dolnym ¦ląsku.
Chełmsko jest to urokliwe miasteczko połozone na kilku poziomach , ale bardzo zniszczone.- Rynek ma schodki. W XiX wieku (a moze wcześniej) w miejscowości mieszkali głównie tkacze różnej narodowośći: Polacy, Czesi i Niemcy i zajmowali się wyrobem różnego rodzaju płótna - cienkego batystu, grubszego barchanu i bardzo grubego. Najbardziej charakterystycznymi budynkami w miasteczku są drewniane domki tkaczy postawione jeden obok drugiego, posiadające jeden wspólny ganek ze wspólnym zadaszenie - (domki 12 Apostołów - 11 domów razem, jeden dla Judasza - osobno). Nieopodal znajdują się tzw. Domy 4 Ewangelistów. Płynaca rzeczka słuzyła tkaczom do zatapiania i zmękczania lnu potrzebnego przy wyrobie płótna.
Ostatnio miejscowość przeżywa swój renesans - zaczęto ją odnawiać. A realizacja sztuki tez przyczynila się niewątpliwie do zainteresowania zaniedbanym miastem.
Serdecznie pozdrawiam.
Anna MM
 
Posty: 1808
Dołączył(a): Cz, 03.03.2005 20:53
Lokalizacja: ....

Postprzez Krystyna Janda Śr, 25.05.2005 07:17

I aj pozdrawaim najserdeczniej i bardzo dziekuje...ja już nie ztrzymuja zadej nazwy , nazwiska , imieinia.... za to nastroje, pojęcia, sensy bardzo....
Avatar użytkownika
Krystyna Janda
Właściciel
 
Posty: 18996
Dołączył(a): So, 14.02.2004 11:52
Lokalizacja: Milanówek


Powrót do Korespondencja



cron