Helena Roj-Rytardowa

Tutaj kierujcie pytania do mnie, na które postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.

Helena Roj-Rytardowa

Postprzez Kropka Pn, 18.07.2005 23:27

Film fabularny 1902-1939


--------------------------------------------------------------------------------




Helena Roj-Rytardowa


Ważniejsze daty:
1899. 04. 16 - Data urodzenia (Zakopane)
1955. 07. 19 - Data śmierci (Zakopane; pochowana na Cmentarzu na Pęksowym Brzysku)


Pochodziła ze znanej rodziny zakopiańskiej. Ukończyła szkołę powszechną i Szkołę Koronczarską w rodzinnym mieście. W wieku 18 lat napisała pierwszą sztukę - "Janosik"; wkrótce później, po zakończeniu I wojny światowej zorganizowała zespół aktorski, który z tą sztuką dał przeszło 100 przedstawień w całej Polsce. W 1923 r. wyszła za mąż za literata Mieczyława Rytarda (właśc. Kozłowskiego) i ich ślub stał się jednym z większych wydarzeń towarzyskich ówczesnego Zakopanego. W następnych latach małżonkowie prowadzili wspólnie teatr w Zakopanem, z którym w 1925 r. wyjechali do Paryża na Międzynarodową Wystawę Sztuki Dekoracyjnej. Paryskie występy okazały się wielkim sukcesem zespołu, a także jego twórczyni, która wykonywała jedną z ról kobiecych. Wkrótce po powrocie do kraju wystąpiła w krótkometrażówce "Wesele góralskie" (1926). Do wybuchu II wojny światowej mieszkała na przemian w Zakopanem i w Warszawie. Pisała ksiązki dla dzieci. Po upadku Powstania Warszawskiego na stałe przeniosła się do Zakopanego. Po wojnie przejawiała znaczną aktywność artystyczną, dzieląc swój czas pomiędzy malarstwo na szkle oraz tradycyjny haft podhalański. Jej prace były wystawiane i nagradzane na licznych wystawach i konkursach sztuki ludowej w kraju i za granicą. Była konsultantką przy realizacji filmów tatrzańskich. (¬ródło: Maśnicki J., Steapn K.: "Pleograf". Warszawa 1996)

Filmografia
1935 DZIEń WIELKIEJ PRZYGODY Obsada aktorska (żona Mocarnego),

To wszystko znalazłam na stronie http://www.filmpolski.pl Niby przypadek. Ale jednak dziś rocznica jej śmierci i to jaka. Posyłam ukłony.
Avatar użytkownika
Kropka
 
Posty: 30
Dołączył(a): Cz, 17.03.2005 14:56
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Krystyna Janda Wt, 19.07.2005 06:09

Pierwszy raz słyszę.....no i taki jest los....jestem natomist pewna ze za życia była szczęśliwa....
Avatar użytkownika
Krystyna Janda
Właściciel
 
Posty: 18996
Dołączył(a): So, 14.02.2004 11:52
Lokalizacja: Milanówek


Powrót do Korespondencja