Agata Tuszyńska

Tutaj kierujcie pytania do mnie, na które postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.

Agata Tuszyńska

Postprzez madzia-mazurak Pn, 16.01.2006 20:06

Chciałam zapytać czy znana jest Pani książka Agaty Tuszyńskiej „Gwiazdy i gwizdy. Z dziejów publiczności teatralnej 1765-1939”. Jest to niezwykle interesująca publikacja, zawierająca mnóstwo materiałów źródłowych, ciekawostek, anegdot i innych smakowitych kąsków.
Oto interesujący fragment dotyczący polskiej sceny lat 70. XIX w.:
„Parterowe miejsce kosztowało wtedy powyżej rubla. Przeciętna loża dochodziła do pięciu. Za to kupić można było dwa korce żyta. Była to też najtańsza cena wizyty w domu publicznym. Dla zegarmistrza- płaca dzienna. Ale on przecież się w loży nie pojawiał. Tłoczył się w galerii czy paradyzie, obok rzemieślników, biedniejszej inteligencji, praktykantów, obok studentów i młodzieży. Bywali tu również wciśnięci w ciżbę księża w świeckich przebraniach- za uczęszczanie do teatru ciągle jeszcze groziły im kary.”

Jakiś czas temu wysłałam do Pani prośbę, która nie została spełniona, o co nie mam żalu. Ale ciekawi mnie, czy miała Pani czas przeczytać to, co napisałam o losach pięcioraczków Dionne, i ew. jakie wrażenia .
Cztery bilety na „Ucho” w Imparcie już czekają na luty. III rząd. Ale fajnie!
Pozdrawiam ciepło.
Mikropediatra
madzia-mazurak
 
Posty: 24
Dołączył(a): So, 06.08.2005 21:14

Postprzez Krystyna Janda Śr, 25.01.2006 22:46

Przeczytałam wtedy ten artykół, i wydawało mi się że odpisywałam. Do zobaczenai w eWrocławiue Dobrze że trzeci bo tam długo i daleko. Ksiazki pani Tuszyńskiej nie znam, ale sobie poszukam.
Avatar użytkownika
Krystyna Janda
Właściciel
 
Posty: 18996
Dołączył(a): So, 14.02.2004 11:52
Lokalizacja: Milanówek


Powrót do Korespondencja



cron