Z okazji Pani Imienin

Tutaj kierujcie pytania do mnie, na które postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.

Z okazji Pani Imienin

Postprzez maciejlysakowski Śr, 13.03.2013 04:37

Droga Pani Krystyno,
w dniu Imienin przesyłam Pani najlepsze życzenia, a przede wszystkim by nigdy Pani nie brakowało radości, za które "chce się całować ziemię", jak to Pani przepięknie nazwała...

W prezencie imieninowym wysyłam dziś Pani zdjęcia z początków Pani kariery.

Zdumiało mnie bardzo, że już w 1979 roku wydano w NRD pocztówkę z Pani zdjęciem!

Obrazek

Obrazek

Druga strona pocztowki zawiera bardzo interesujące informcje:
1. Echt Foto, czyli że jest to prawdziwe zdjęcie
2. Autorem fotografii jest Guenter Linke
3. STARFOTO, czyli - zdjęcie GWIAZDY
4. Pocztowkę wydał Progress Film Verleih z Berlina w 1979 roku
5. Pocztówka kosztowała 0,20 DDR marek (Deutsche Demokratische Republik, nazywane u nas NRD, czyli Niemiecka Republika Demokratyczna - to dla młodszych czytelników Pani strony, którzy może nie wiedzą, że kiedyś NIemcy były podzielone MUREM)
6. A najbardziej zastanowiło mnie zdanie, że wystąpiła Pani m. in. w filmie "Erinnere dich, erinnere dich an alles" co można by przetłumaczyć, jako: "Pamiętaj, pamiętaj wszystko" . Długo się zastanawiałem, o jaki film Niemcom chodziło. Okazuje się, że pod takim tytułem była w NRD pokazywana "GRANICA". Podejrzewam, że niemiecko-wschodnia cenzura nie zgodziła się na pozostawieniu tego szalenie prostego do przetłumaczenia tytułu na:
"Grenze", bo to by się niewątpliwie źle kojarzyło ludziom w kraju, z którego nie można było legalnie nigdzie wyjeżdżać.
I tu przypomina mi się prawdziwa historia, kiedy komuś z NRD udało się przelecieć balonem nad murem do Berlina Zachodniego, to telewizja enerdowska przestała natychmiast nadawać "Piaskowego dziadka" - dobranockę dla dzieci, bo dziadek w tej bajce... latał balonem!!! Więc pewnie dlatego nasza GRANICA, nie mogła być w Niemczech pokazywana pod tym "drażniącym" tytułem...

Szkoda, że w Polsce nie wydano żadnej pocztówki z Pani zdjęciem. U nas była wtedy głównie moda na pocztówki z artystami etrady.

W 1980 roku, wydano w NRD kalendarz na rok 1981 "Kino i telewizja 1981", w którym również było Pani zdjęcie:

Obrazek
To oczywiście NIE JEST Pani, tylko pierwsza strona tego kalendarza.

Obrazek
Obrazek
Proszę, proszę, nawet wspominają tu o "Człowieku z marmuru"!

Obrazek
(Będzie mi miło, jak w wolnej chwili włoży Pani zdjęcia z kalendarza do zakładki z plakatami)

Autorem tych zdjęć był Pan Guenter Linke. Poznałem go, przy okazji mojej pracy w Berliner Ensemble.
Miałem u niego sesję zdjęciową o on podarował mi kilkanaście Pani zdjęć z tamtego spotkania w Warszawie - w marcu 1979 roku.

Wysyłam Pani kilka z nich i raz jeszcze życzę Pani wspaniałego Imieninowego Dnia!

Maciek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
maciejlysakowski
 
Posty: 264
Dołączył(a): Śr, 23.11.2005 15:56
Lokalizacja: Kolonia/Niemcy

Re: Z okazji Pani Imienin

Postprzez Krystyna Janda Pt, 15.03.2013 06:32

Maćku niespodzianka imieninowa zdumiewająca. Bardzo Ci dziękuję. Mam nadzieję że u Ciebie równie dobrze jak ostatnio, od ostatniego naszego spotkania. Dziękuje za życzenia i prezenty. Powodzenia.
Avatar użytkownika
Krystyna Janda
Właściciel
 
Posty: 18996
Dołączył(a): So, 14.02.2004 11:52
Lokalizacja: Milanówek


Powrót do Korespondencja