Patriotyzm

Tutaj kierujcie pytania do mnie, na które postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.

Patriotyzm

Postprzez GrejSowa So, 15.08.2015 20:59

Pani Krystyno,

Pewne rzeczy w przyrodzie są na całe szczęście stałe. Nie istnieje coś takiego, jak nowoczesny patriotyzm, tak jak nie istnieje nowoczesna miłość czy nowoczesna nienawiść. Przepraszam, ale ja tej ideologicznej agitki, którą Pani wkleiła, zwyczajnie nie kupuję, ale mogę się założyć, że następne w kolejce do wyniesienia do rangi patriotycznego czynu czekają: regularne szczepienia zgodnie z wytycznymi WHO, zamontowanie wszystkiego możliwego, co uczyni nasz dom inteligentnym oraz wszczepienie sobie czipa RFID.

Przeczytałam dzisiaj słowa, które poraziły mnie swoją trafnością i tylko dlatego pozwalam sobie je tu przytoczyć:

„Największym zagrożeniem dla Polski jest rozbrojenie wewnętrzne narodu i wyśmiewanie patriotyzmu. Największe zagrożenie to są podziały, pycha, to, że Polska od wielu lat jest partyjna, a nie narodowa. Interes partii się liczy, tej, czy innej. Trzeba zreformować myślenie, partie muszą zatroszczyć się wspólnie o dobro narodu (…)”.

Staliśmy się w ostatnim czasie społeczeństwem tak nowoczesnym, że boję się podać autora przytoczonych tu przeze mnie słów, aby to nie zdominowało ich treści.

Spokojny i bezpieczny świat, jaki znaliśmy jeszcze w lecie 2013, skończył się i wszystko wskazuje na to, że już nie wróci. Od tego czasu w przestrzeni medialnej jesteśmy powoli i systematycznie oswajani z uczuciem lęku i zagrożenia. Jeżeli mamy być zdolni do tego, aby stawić czoło współczesnym wyzwaniom, musimy trzymać się razem, inaczej kiepsko widzę naszą przyszłość. I lepiej by było, aby to do nas dotarło zanim pojawi się realne zagrożenie.

Wikipedia:
Patriotyzm (łac. patria,-ae = ojczyzna, gr. patriotes) – postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar; pełna gotowość do jej obrony, w każdej chwili. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a także gotowością do pracy dla jej dobra i w razie potrzeby poświęcenia dla niej własnego zdrowia lub życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka. Patriotyzm oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością.

Pozdrawiam,

Małgorzata M. z Warszawy
GrejSowa
 
Posty: 6298
Dołączył(a): N, 27.02.2005 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Patriotyzm

Postprzez Krystyna Janda N, 16.08.2015 16:26

Pięknie. Uważam się za patriotkę. Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Krystyna Janda
Właściciel
 
Posty: 18996
Dołączył(a): So, 14.02.2004 11:52
Lokalizacja: Milanówek


Powrót do Korespondencja