Prośba i podziękowanie studentki kroatystyki

Tutaj kierujcie pytania do mnie, na które postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.

Prośba i podziękowanie studentki kroatystyki

Postprzez Ewcia Piela Cz, 05.01.2006 17:56

Jestem studentką czwartego roku kroatystyki w Bielsku-Bialej w Akademii Techniczno-Humanistyczbej. Obecnie zbieram materialy do mojej pracy magisterskiej. Interesuje się wspólczesną powieścią chorwacką i w związku z tym obszarem moich zainteresowań jest Vedrana Rudan oraz Dubravka Ugresic. Bardzo mnie ucieszylo, ze wystawia pani dwie sztuki wlasnie tych autorek. Poszukuje wszelakich publikacji związanych z tymi autorkami.
Ponadto nie ukrywam, że bardzo mnie zaciekawilo skąd wlaśnie wybór tych autorek i zaadaptowanie ich powieści. Twórczość chorwacka w ogóle nie jest obecna w naszym kraju. Czestokroć jeśli w ogóle cokolwiek się wydaje, to raczej w malym nakladzie. Zreszta po poznaniu tego kraju, jego kultury i problemów, a w szczególności samego rozpadu Jugoslawii naprawdę wielu z nas trudno zrozumiec Domovinski Rat. Wlasnie to wykrzykuje bohaterka Rudan - Tonka. Nie owija niczego w bawelnę, dla wielu może to być niezrozumiale i wulgarne, ale taka jest wojna. Czas, gdy sąsiedzi, przyjaciele odwracają się od nas, bo nie jestesmy czystej krwi Chorwatami. Zresztą nie tylko to zabija tamtejsze kobiety - sposob traktowania przez mężczyzn. Ale tak naprawdę są to tematy uniwersalne i dotykają każdej z nas.
Stefcia natomiast zostala napisana przed tą straszną wojna i jest chyba dziennikiem wspólczesnej Slowianki, niejednokrotnie bliższym, niż dziennik Bridget Jones. Tutaj po prostu decydują realia...
Dziekuję za zainteresowanie wlaśnie tymi sprawami, a zarazem zwracam się z prośbą o pomoc w uzyskaniu wszelakich materialów, informacji, wywiadów, pani doświadczeń, odczuć w tej materii. Każdy skrawek informacji będzie dla mnie cenny...

Jeszcze raz dziękuje i serdecznie pozdrawiam
Ewa Piela

PS Wszystkiego dobrego z Nowym Rokiem i życze, by pieniążki splywaly szerokim strumieniem z wszystkich stron, aby Pani Teatr w calej okazalości mógl być dostępny dla wielbicieli pani pomyslów i talentów. Tak trzymać!
Ewcia Piela
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz, 05.01.2006 17:13

Postprzez Krystyna Janda Pt, 06.01.2006 13:08

Wszytsko jest tu nastronie w WYWIADACH , albo na stronei teatru POLONIA w prasie na temat obu spektakli....Pozdrawaim.
Avatar użytkownika
Krystyna Janda
Właściciel
 
Posty: 18996
Dołączył(a): So, 14.02.2004 11:52
Lokalizacja: Milanówek


Powrót do Korespondencja



cron