od sarajewskiej dziewczyny do Perliczki

Tutaj kierujcie pytania do mnie, na które postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.

od sarajewskiej dziewczyny do Perliczki

Postprzez sarajevska dziewczyna Pn, 08.08.2005 10:06

Witam!Ichyba powinnysmy przejsc do ogolnych a nie do korespondencji...:-)Nie ma tego za duzo wiec generalnie polecam wszystko co jest,bo wszytsko zawiera jakis smaczek:
Polecam "Drakroom"Rujany Jeger, "Ucho,gardlo, noz" Vedrany Rudan-niepokorny jezyk, pelen emocji, przwrotny i zaskakujacy. Jesli chodzi o eseje i felietony o kulturze i literaturze bylej Jugoslawii to Dubravka Ugresic: "Czytanie wzbronione", rewelacyjna "Kultura klamstwa", mnie otowrzyla oczy na problem zlozonej hisorii i kultury Balkanow,swietne nie tylko dla kroatofili i wbrew, wydwac by sie moglo, ciezkiemu kalibrowi tutulu, lekko sie czyta i wciaga. Powiesci demaskujace"jak powstaje powiesc", tka literatura od podszewskiw ejdnej warstwie a w drugie doskonale czytalniczo" "Stefcia Cwiek w szponach zycia" i "Forsowanie powiesci rzeki" Tez D.U.
Polecam tez "Baba jaga zniosla jajo", choc przeklad w stosunku o oryginalnych esejow jest ..nie za dobry,ale dla nieznajacych chorwackiego w sumie bez roznicy (takie filologiczne czepialstwo).
co jeszcze? Polecam tez Miljenko Jergovića,zwaizany z Sarajewem. wiem ze cos jest przetlu7maczone..chyba 'Buick rivera". Z serbskiej prozy polecam Slobodana Selenića "Zabojstwo z premedyracja"niecodzienny watek milosny miedzy,,bratem i siostra na tle ostatniej wojny. Co jeszcze? Troche "staroci" i klasyki ale wedlug mnie swietnej:Slobodan Novak, Miroslav Krleza (dla koneserow tak naprawde), Petar Segedin ("Raport z prowincji"), jesli chodzi o 'swieżynki" to przetlumaczony jest,ale trudno dostepny Roman Simić, w chorwacji na topie, mlody spejalista od opowiadan. to tyle, jak na cos trafie dam znac!!
aha..dla pelnego kolorytu polecam filmy Kusturicy...ale to juz Balkan jaki tak naprawde nie istnieje.
cieplo
pozdrawiam!!
ps. merlin ma na swojej stronie bardziej szzcegolowe opisy i recenzje tych ksiazek!, czasem cos tanije udaje sie zlapac na allegro
sarajevska dziewczyna
 
Posty: 19
Dołączył(a): Pt, 05.08.2005 11:36
Lokalizacja: krakow

Postprzez Krystyna Janda Pn, 08.08.2005 20:49

Dziekujemy!
Avatar użytkownika
Krystyna Janda
Właściciel
 
Posty: 18996
Dołączył(a): So, 14.02.2004 11:52
Lokalizacja: Milanówek


Powrót do Korespondencja