antologia MU

Tutaj kierujcie pytania do mnie, na które postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.

antologia MU

Postprzez Róża Pn, 22.08.2005 14:59

9 luty 2003 (przyp. mój)


Adam Zagajewski

"Mów spokojniej"

Mów spokojniej:jesteś starszy niż ten, którym byłeś tak długo; jesteś starszy od samego siebie- i wciąż jeszcze nie wiesz

czym są nieobecność , poezja i złoto.

Ulicę zalała brunatna woda; krótka burza wstrząsnęła tym płaskim , sennym miastem.

Każda burza jest pożegnaniem, setki fotografów zdają się krążyć nad nami,

utrwalając fleszem sekundy lęku i paniki.

Wiesz , czym jest żałoba, rozpacz tak gwałtowna, że dławi rytm serca i przyszłość.

Płakałeś wśród obcych, w nowoczesnym sklepie, gdzie wciąż się obracał zwinny pieniądz.

Widziałeś Wenecję i Sienę i , na płótnach, na ulicy,smutne młodziutkie Madonny,

które chciały być zwykłymi dziewczynami i tańczyc w karnawale.

Widziałes też małe miasta, wcale nie piękne, starych ludzi, znudzonych cierpieniem i czasem.

W średniowiecznych ikonach błyszczały oczy śniadych świętych, płonące oczy dzikich zwierząt.

Brałeś w palce kamyki na plaży, la Galere, i zdarzało się,że miałes dla nich czułość tak wielką-

- dla nich i dla wiotkiej sosny, dla tych , co byli tam z tobą i dla morza,

które jest co prawda potężne, ale bardzo samotne

- tak wielką, jakbyśmy wszyscy byli sierotami z tego samego domu, rozłączonymi na zawsze

i zdanymi tylko na krótkie chwile widzenia w chlodnych więzieniach współczesności.


Mów spokojniej: nie jesteś już młody, olśnienie musi pertraktować z tygodniami postu,

musisz wybierać i rezygnować, grać na zwłokę i rozmawiać dlugo z wysłannikami suchych krajów i spierzchniętych ust,

musisz czekać, pisać listy, czytać książki o pięciuset stronicach.


Mów spokojniej. Nie rezygnuj z poezji.


Mojej Krysi J.-słynnej narciarce-która właśnie wraca z nart i stoi w długich korkach nie na jej temperament...
Avatar użytkownika
Róża
 
Posty: 136
Dołączył(a): Pt, 25.03.2005 11:36
Lokalizacja: ....

Postprzez Krystyna Janda Wt, 23.08.2005 03:54

A zdjęcie " letnie" a nie narciarskie, z Włoch
Avatar użytkownika
Krystyna Janda
Właściciel
 
Posty: 18996
Dołączył(a): So, 14.02.2004 11:52
Lokalizacja: Milanówek


Powrót do Korespondencja



cron