Wojcieszek pokazał fragmenty "Darkroomu"

Tutaj kierujcie pytania do mnie, na które postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.

Wojcieszek pokazał fragmenty "Darkroomu"

Postprzez Magnolia Pn, 13.03.2006 20:27

Wojcieszek pokazał fragmenty "Darkroomu"

Premierę przedstawienia "Darkroom" (na zdjęciu), na podstawie sztuki i w reżyserii Przemysława Wojcieszka zaplanowano na środę (15 marca) w warszawskim Teatrze Polonia. W poniedziałek (13 marca) fragmenty przedstawienia pokazano dziennikarzom.

Spektakl powstał na podstawie debiutanckiej, wydanej w 2000 roku, powieści "Darkroom" Rujany Jeger z Chorwacji. Jeger - z wykształcenia archeolog - jest stałą felietonistką chorwackiego wydania "Cosmopolitan". Reżyser spektaklu Przemysław Wojcieszek przeniósł akcję powieści do Polski. Bohaterami sztuki jest młode małżeństwo, ich przyjaciel - gej, i konserwatywny starszy pan, Stanisław - dziadek bohaterki.

- Tak naprawdę stworzyłem zupełnie nową historię. Lubię swobodnie traktować materiał literacki - mówi Wojcieszek, który postanowił zapożyczyć z "Darkroomu" historię i wyłuskać z niej to, co najciekawsze. - Kiedy zacząłem pisać fabułę spektaklu, miałem dużą ochotę trzymać się wydarzeń książkowych, ale poniosło mnie w inną stronę. Myślę, że nie sprzeniewierzyłem się intencjom autorki, bo książka jest uniwersalna - ocenił.

W obsadzie przedstawienia znaleźli się: Maria Seweryn, Jerzy Łapiński, Arkadiusz Janiczek, Rafał Mohr, Karol Wróblewski. Autorem scenografii jest Marceli Sławiński. Reżyser teatralny i filmowy Przemysław Wojcieszek jest tegorocznym laureatem Paszportu Polityki za "oryginalne dzieła będące manifestem pokolenia 30-latków, szukających dla siebie miejsca w naszej rzeczywistości". Na swoim koncie ma cztery filmy: "Zabij ich wszystkich", "Głośniej od bomb", "W dół kolorowym wzgórzem" oraz "Doskonałe popołudnie".

W teatrze debiutował w 2004 roku spektaklem "Made in Poland" na deskach legnickiego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej. W październiku 2005 r. w warszawskim TR Warszawa wyreżyserował swoją sztukę pt. "Cokolwiek się zdarzy, kocham cię".

PAP
13-03-2006

***************************************************

"Darkroom" w Polonii

Przemysław Wojcieszek zaadaptował i wyreżyserował pierwszą powieść Rujany Jeger "Darkroom". Premiera 15 marca w Teatrze Polonia.

«Tytuł oznacza mroczny labirynt, w którym nie wiadomo, jak się poruszać i na co można trafić: "kto i w jaki sposób cię wydyma, ani też kogo ty wydymasz i jak".

Autorka urodziła się w 1968 r. w Zagrzebiu. Na tamtejszym uniwersytecie ukończyła archeologię. Pisze felietony do chorwackiego wydania "Cosmopolitan", współpracuje ze szwedzkim czasopismem "Amelia" i austriackim "Die Bunte Zeitung". Od 1991 r. mieszka w Wiedniu. Jej "Darkroom" to ironiczny, lekko groteskowy opis współczesnego życia, ale z ambicjami ukazania zbiorowego portretu młodego pokolenia. W emigracyjną rzeczywistość bohaterów wplecione zostały ciepłe, nostalgiczne wspomnienia dawnego jugosłowiańskiego świata.

Bohaterowie to młode małżeństwo, ich przyjaciel gej oraz konserwatywny dziadek Stanisław. Mocno zarysowane postacie, jędrne dialogi, sporo odniesień do aktualnych obyczajowych i politycznych sytuacji. Tym mocniejszych, że Przemysław Wojcieszek akcję opowieści przeniósł w polskie realia. Są więc tu poplątane historie rodzinne, bolesne doświadczenia, brak miłości, tematy tabu. Grają: Maria Seweryn, Jerzy Łapiński, Arkadiusz Janiczek, Rafał Mohr, Karol Wróblewski.»

"W mrocznym labiryncie"
j.r.k. [Janusz R. Kowalczyk]
Rzeczpospolita nr 59
10-03-2006
Avatar użytkownika
Magnolia
 
Posty: 3722
Dołączył(a): Wt, 01.03.2005 17:25
Lokalizacja: Mio Destino

Postprzez Krystyna Janda Wt, 14.03.2006 08:33

Dziekuje. Już wklejone na stronę POLONII. Dziękuję.
Avatar użytkownika
Krystyna Janda
Właściciel
 
Posty: 18996
Dołączył(a): So, 14.02.2004 11:52
Lokalizacja: Milanówek


Powrót do Korespondencja