Wassa Zeleznowa

Tutaj kierujcie pytania do mnie, na które postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.

Wassa Zeleznowa

Postprzez joasia50 Pt, 24.07.2009 15:55

Dzień dobry,
Na razie tyle:
Na początku września 1910 roku Gorki przesłał do redakcji "Sowremiennika" notatkę: "Napisałem sztukę o matce". Sztuka była po raz pierwszy opublikowana w "Księdze Stowarzyszenia Wiedza" (Znanije)" z 1910 roku (Księga 33), Sankt-Petersburg 1910, z podtytułem "Sceny". Jednocześnie ukazało się wydanie książkowe z podtytułem "Matka" (tytuł główny cały czas "Wassa Żeleznowa") w wydawnictwie I.P. Ładyżnikowa w Berlinie (bez daty wydania).
Po roku 1933 Gorki przeredagował sztukę, a w 1935 napisał jej drugi wariant, gdzie został uwypuklony temat walki klasowej.

Sądzę, że ten pierwszy wariant jest właśnie w "Sbornikie towariszczestwa Znanije" za 1910 rok oraz w tym wydaniu berlińskim też z 1910 roku. Skoro w Łodzi była grana w 1911 roku, to z pewnością była to ta wersja.

Obawiam się, że znalezienie wersji z 1910 roku w Polsce będzie trudne. Można jednak napisać do Biblioteki Publicznej w Sankt Petersburgu i poprosić o ksero. Strona biblioteki to www.nlr.ru, natomiast adresy, pod którymi można zadawać pytania i zgłaszać prośby to : ref.service@nlr.ru oraz razumova@nlr.ru

Jeśli znajdę jeszcze jakieś informacje - odezwę się.

Cieszę się, że zainteresowała się Pani Gorkim!

Pozdrawiam
Joasia
joasia50
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt, 24.07.2009 15:42

Re: Wassa Zeleznowa

Postprzez Krystyna Janda Pt, 24.07.2009 21:10

Bardzo, bardzo dziękuję.
Avatar użytkownika
Krystyna Janda
Właściciel
 
Posty: 18996
Dołączył(a): So, 14.02.2004 11:52
Lokalizacja: Milanówek


Powrót do Korespondencja