Archiwa, spektakle i "Spacerownik MSC"

Tutaj kierujcie pytania do mnie, na które postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.

Archiwa, spektakle i "Spacerownik MSC"

Postprzez Julita89 Pn, 16.05.2011 16:15

Dzień dobry Pani Krystyno,

Jak może Pani wie, w minioną sobotę fundacja Okularnicy udostępniła do zwiedzenia swoje archiwum. Zdarza się to rzadko, więc ja – pasjonatka twórczości i osoby Agnieszki, nie mogłam przepuścić takiej okazji :)
Przeglądałam m.in. rękopisy książek, notatniki, listy, całe mnóstwo zdjęć, pierwszy pamiętnik Agnieszki, który zaczęła pisać mając zaledwie 9 lat. Nawet strój podróżny Agnieszki, z nieodłącznym kapeluszem i wielką żeglarską torbą. Te wszystkie przedmioty przechowują w sobie niesamowite wspomnienia, mają duszę..
Dla mnie takie spotkanie z historią, z Agnieszką, miało naprawdę spore znaczenie. I chciałam się tym z Panią podzielić.

Niedziela upłynęła pod znakiem Kantaty na cztery skrzydła.
To przede wszystkim bardzo dobry tekst. Ten spektakl nastroił mnie niezwykle optymistycznie. Myślę, że bardzo ciekawym zabiegiem artystycznym, jest zinterpretowanie i przekazanie widzowi poważnego i wcale przecież niełatwego tematu, w sposób lekki i przyjazny, tak jak w tym przypadku.
Taki spektakl może być świetną odtrutką na wszelkiego rodzaju nostalgie, depresje i tym podobne dolegliwości.
Byłam pod dużym wrażeniem Pani Agaty Kuleszy, której, wydaje mi się, nie mamy okazji zbyt często oglądać. Cieszę się, że miałam okazję na pierwsze teatralne spotkanie z Nią właśnie u Was.
Mało pozytywnie zaskoczyła mnie jedynie frekwencja na spektaklu... Aż szkoda, bo moim zdaniem taki tekst jest bardzo przydatny i ważny..

Na koniec chciałabym napisać Pani jeszcze dwa słowa o 32 omdleniach, które widziałam tydzień wcześniej.
Osobiście lubię klasykę w teatrze, prostą i dobrze zrobioną. A gdyby przyszło mi wybrać, sztuki Czechowa, cenię chyba najbardziej.
Ten spektakl zaliczam do jednego z najbardziej wyjątkowych. Po pierwsze dlatego, że możemy podziwiać Państwa wspaniałą trójkę razem, po drugie z racji uczczenia jubileuszu Pana Jerzego Stuhra.
Bardzo podobał mi się wybór akurat tych trzech utworów. Ale najbardziej chyba pierwszy akt, jego dynamika. Ostatni, to wspaniały popis Pana Jerzego. Słowa jego końcowego monologu jakiś czas jeszcze krążyły w myślach.
W trakcie spektaklu pomyślałam sobie, że Pani ma dobrą rękę do Czechowa. Stworzyła Pani już tyle znakomitych kreacji jego bohaterek, teraz kolejne, z wielkim powodzeniem. Byłam zachwycona :)

Pani Krystyno, serdecznie dziękuję za niezmiennie piękne teatralne wieczory i moc wrażeń. Dziękuje także moja koleżanka, która była razem ze mną na 32 omdleniach.

Kłaniam się,

Julita



PS. Dołączam informację o wydaniu Spacerownika Marii Skłodowskiej - Curie, może okaże się on pomocny.

Spacerownik śladami Marii Skłodowskiej-Curie od jutra w sprzedaży
Napisane przez Magda Zaporowska on 2011/05/26 in LITERATURA

Obrazek

Jak wyglądała Warszawa w czasach, gdy żyła tu Maria Skłodowska-Curie? Z jakimi miejscami była najbardziej związana i dokąd lubiła jeździć rowerem? – to wszystko opisuje „Spacerownik śladami Marii Skłodowskiej-Curie”. Książka, przygotowana w wersji polsko-angielskiej, ukaże się jutro nakładem Agory.

Nowy „Spacerownik” Agory powstał specjalnie w związku z ogłoszeniem 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. To wyjątkowy przewodnik historyczny, który przenosi czytelników w czasy, kiedy w Warszawie żyła nasza noblistka. Jej życie zostało opisane poprzez historię miasta i miejsca z nią związane. Zamierzeniem autorów wydania – Piotra Cieślińskiego i Jerzego S. Majewskiego – było przedstawienie tej wyjątkowej Polki nie tylko jako wielkiego naukowca, ale też jako pierwszej wyemancypowanej kobiety w tamtych latach, pierwszej warszawskiej cyklistki i kobiety z krwi i kości.
„Spacerownik śladami Marii Skłodowskiej-Curie” odnosi się też do obecnego stanu nauki polskiej i pokazuje, jak przez lata było wykorzystywane naukowe dziedzictwo Skłodowskiej-Curie.

Książka ukazuje się w wersji dwujęzykowej – polsko-angielskiej. Format 170×220 mm, 280 stron.
Można ją kupić od jutra – 27 maja br. w punktach dystrybucji prasy, w salonach Empik, księgarniach oraz na http://www.kulturalnysklep.pl w cenie 34,99 zł.

Wydawcą „Spacerownika” jest Agora.
Patronem wydawnictwa jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Publikację „Spacerownika śladami Marii Skłodowskiej-Curie” wspierają działania promocyjne obejmujące kampanię w prasie („Metro”, „Gazeta Wyborcza” i jej dodatki), radiu (Polskie Radio PR 1, PR 3, Radio TOK FM), oraz na nośnikach reklamy zewnętrznej AMS. Kampanię i plan mediów przygotowała Agora we własnym zakresie.



http://www.czytadelko.com.pl/2011/05/26 ... sprzedazy/
Sztuka jest zwierciadłem rzeczywistości, ale można je ustawiać pod różnymi kątami.
Avatar użytkownika
Julita89
 
Posty: 3739
Dołączył(a): Pt, 17.10.2008 23:57

Re: Archiwa, spektakle i "Spacerownik MSC"

Postprzez Krystyna Janda So, 28.05.2011 06:26

Pani Julito bardzo dziekuję za list i wiedzę jak zawiera. Pozdrowienia serdeczne.
Avatar użytkownika
Krystyna Janda
Właściciel
 
Posty: 18996
Dołączył(a): So, 14.02.2004 11:52
Lokalizacja: Milanówek


Powrót do Korespondencja