Ballada o Janku Wiśniewskim

Tutaj kierujcie pytania do mnie, na które postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.

Ballada o Janku Wiśniewskim

Postprzez Misiek12 Pt, 22.06.2012 09:54

Szanowna Pani Krystyno,
Jestem studentem drugiego roku socjologii i bardzo interesuję się historią naszego kraju.
Ostatnio miałem okazję obejrzeć film pod tytułem "Czarny Czwartek: Janek Wiśniewski padł", a co się z tym wiąże zapoznałem się z tytułową piosenką w wykonaniu Kazika. Ciekawość kazała mi przeszukać nieco internet i wpadło mi w ręce Pni wykonanie tej piosenki, które bardzo mnie poruszyło. Przesłuchałem obie wersje kilkukrotnie i doszukałem się wielu różnic w tekście, z których jedna mnie zastanawia. Chodzi mi mianowicie o kolor kokardy na sztandarze w jednej ze zwrotek. W wykonaniu Kazika ma ona kolor czarny, co jak się domyślam ma oznaczać żałobę, Pani natomiast śpiewa o kokardzie czerwonej i jestem bardzo ciekaw czy znaczenie jest analogiczne czy też nie. Być może pytanie jest głupie, ale nie daje mi spokoju.
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Z wyrazami szacunku,
Michał G.
Misiek12
 
Posty: 1
Dołączył(a): Cz, 21.06.2012 08:56

Re: Ballada o Janku Wiśniewskim

Postprzez Krystyna Janda Pt, 22.06.2012 13:21

Wielokrotnie odpowiadałam na to pytanie, w czasach kiedy nagrywaliśmy piosenkę, zaśpiewałam czerwone bo one były zawsze czerwone i dlatego warto było i nie na darmo bićsie przecciw nim. Ale w oryginale tekstu są czarne. Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Krystyna Janda
Właściciel
 
Posty: 18996
Dołączył(a): So, 14.02.2004 11:52
Lokalizacja: Milanówek


Powrót do Korespondencja